Niezawodne usługi społeczne

Projekt pn. „Niezawodne Usługi Społeczne” realizowany jest w ramach Priorytetu nr 7 Fundusze Europejskie na rzecz rynku pracy i włączenia społecznego na...

Projekt pn. „Niezawodne Usługi Społeczne” realizowany jest w ramach Priorytetu nr 7 Fundusze Europejskie na rzecz rynku pracy i włączenia społecznego na Dolnym Śląsku, Działania nr 7.7 Rozwój usług społecznych i zdrowotnych Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Całkowita wartość projektu: 9 961 774,61 PLN
Wartość dofinansowania: 9 418 649,61 PLN w tym finansowanie UE: 6 973 242,22 PLN
Okres realizacji projektu: 01.07.2024-30.06.2026

Cel projektu

Celem projektu „Niezawodne Usługi Społeczne” jest zwiększenie ilości i jakości usług asystenckich i opiekuńczych świadczonych na poziomie lokalnym, aby lepiej odpowiadały na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz osób niesamodzielnych. Usługi te obejmują indywidualne wsparcie, które pozwala beneficjentom prowadzić bardziej samodzielne i godne życie, niezależnie od ich stopnia niepełnosprawności czy ograniczeń związanych ze stanem zdrowia.

Realizacja tych usług oparta jest na zasadach równości i włączenia społecznego, co oznacza, że każda osoba – bez względu na swoją niepełnosprawność czy sytuację życiową – powinna mieć równy dostęp do wsparcia umożliwiającego pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym. Dzięki kampaniom informacyjnym oraz zwiększonemu udziałowi osób z niepełnosprawnościami w lokalnych inicjatywach, projekt dąży do zmiany postaw społecznych, redukując stygmatyzację i wykluczenie tych osób.

Rezultaty projektu

Usługi opiekuńcze, asystenckie i sąsiedzkie przyczynią się do poprawy komunikacji osób z niepełnosprawnościami oraz niesamodzielnych z otoczeniem. Dodatkowo, dostęp do nowoczesnych technologii, takich jak platforma internetowa, oraz możliwość korzystania z gospodarstw opiekuńczych, zwiększy bezpieczeństwo i samodzielność uczestników projektu, wspierając ich w codziennym funkcjonowaniu.

W wyniku realizacji projektu uczestnicy podniosą swoje kompetencje poprzez udział w szkoleniach, co przełoży się na większe możliwości rozwoju społecznego i zawodowego. Oprócz wsparcia osób z niepełnosprawnościami i niesamodzielnych, przewiduje się aktywizację zawodową kandydatów na asystentów i opiekunów. Uczestnicy szkoleń podniosą swoje kwalifikacje, co zwiększy ich szanse na zatrudnienie w sektorze opieki. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, będą lepiej przygotowani do świadczenia usług opiekuńczych, co przyczyni się do poprawy ich sytuacji zawodowej oraz wzmocni lokalny rynek pracy w tej dziedzinie.

Grupa docelowa projektu

Projekt skierowany jest do mieszkańców województwa dolnośląskiego, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz niesamodzielnych, a także ich opiekunów faktycznych, asystentów i kandydatów na asystentów oraz osób zainteresowanych świadczeniem sąsiedzkich usług opiekuńczych.

Przewidziane w ramach projektu zadania:

  • Wywiad środowiskowy
  • Wywiad z kandydatami na opiekunów oraz asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnością / niesamodzielnej
  • Szkolenia dla kandydatów na opiekunów oraz asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnością / niesamodzielnej
  • Zapewnienie świadczenia usług opiekuńczych dla osób z niepełnosprawnościami / niesamodzielnych
  • Zapewnienie świadczenia usług realizowanych przez asystentów osobistych osób z niepełnosprawnościami / niesamodzielnych
  • Szkolenia dla kandydatów na osoby świadczące sąsiedzkie usługi opiekuńcze
  • Zapewnienie świadczenia sąsiedzkich usług opiekuńczych
  • Szkolenia dla opiekunów faktycznych osób z niepełnosprawnością/niesamodzielnych
  • Stworzenie nowoczesnej platformy internetowej, umożliwiającej szybką i bezpośrednią komunikację między podopiecznym a opiekunem/asystentem.
  • Organizacja pobytów w gospodarstwie opiekuńczym dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Zapraszamy do kontaktu!

Biuro projektu

ul. Pafalu 6/26, 58-100 Świdnica
tel. 533 329 418
e-mail: spoleczneuslugi@sirr.pl

poniedziałek-piątek
godz. 9.00-15.00

PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU

**

Projekt jest zgodny z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych, sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (w szczególności prawa ujęte w art. 5-9, art. 12, art. 16, art. 19-21, art. 24-30) oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r. (w szczególności praw ujętych w art. 7-8, art. 11-12, art. 14, art. 16-17, art. 19-23, art. 26, art. 31, art. 37, art. 47).

W przypadku podejrzenia zaistnienia niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta/Partnera/Podmiotu upoważnionego do ponoszenia wydatków z postanowieniami Konwencji oraz Karty Praw, sygnały, zgłoszenia lub skargi w tym zakresie należy zgłaszać za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

  • poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres IP FEDS – Instytucja Pośrednicząca Funduszami Europejskimi dla Dolnego Śląska 2021-2027, której rolę pełni Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław
  • skrzynki nadawczej e-puap: Dolnośląski WUP

Sudecki Instytut Rozwoju Regionalnego oznajmia o możliwości zgłoszenia do Instytucji Pośredniczącej informacji o podejrzeniu wystąpienia nadużycia finansowego, w tym konfliktu interesów lub korupcji, które mogłyby mieć wpływ na realizację Projektu. Informację taką można zgłosić m. in. za pomocą anonimowego formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej: http://www.dwup.pl/kontakt/formularz.html